Standard plemene

Standard FCI č. 121 /8. 9. 1988/D

V originálním znění FCI

Země původu: Velká Británie

Celkový vzhled: bystrý, živý pes střední velikosti, inteligentního výrazu, který se vyznačuje silou bez nemotornost plemenným typem bez přílišné vyzáblosti

Charakteristika: všeobecně nadaný pes s vrozenými loveckými vlastnostmi, optimistický a přátelský, což ukazuje veselým pohybem prutu.

Temperament: přátelský a klidný

Hlava a lebka: hlava je dlouhá a krásně tvarovaná. Lebka je plochá a přiměřeně široká, má nevýrazný stop, který nikdy nezdůrazňuje obličejové rysy. Čenich je správně vyvinutý, nozdry jsou otevřené. Čelisti jsou dlouhé a silné, schopné nést zajíce nebo bažanta.

Oči: středně veliké, tmavě hnědé nebo oříškově zbarvené, inteligentního výrazu (kulaté, vypouklé oči jsou velmi nežádoucí). Nejsou umístěny šikmo.

Uši: malé, dobře nasazené, visí dolů podél hlavy

Morda: čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí. Zuby jsou zdravé a silné.

Krk: hlava je dobře nesena na krku, krk je poněkud delší a suchý. Je symetricky šikmo vsazen do plecí, dobře přechází v linii hřbetu, což umožňuje snadný pohyb při slídění za kořistí.

Přední končetiny: hrudník je hluboký a široký s dobře utvářeným hrudním košem, na kterém se mohou volně pohybovat ramena. Pohyb předních končetin je pravidelný. Přední končetiny jsou rovné a mají dobrý kosterní podklad.

Trup: žebra jsou přiměřeně klenutá, krátká a široká. Měkký hřbet je vysoce nežádoucí.

Zadní končetiny: jsou svalnaté, správně zaúhlené, rovné. Postoj je pevný, široký. Kravský postoj je vysoce nežádoucí.

Tlapy: kulaté a silné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Polštářky jsou tlusté a pevné.

Prut: je krátký, rovný dobře nasazený, vesele nesený, ale nikdy není nesen nad úrovní zádě.

Pohyb: lehký, plynulý, přímý a vydatný při pohledu zepředu i zezadu.  

Osrstění: husté, jemné až středně hrubé, ale kvalitní, přilehlé jak jen to je možné. Končetiny a prut jsou dobře osrstěné. Plné osrstění v dospělosti zvyšuje eleganci jedince.

Zbarvení: pouze černé nebo játrově hnědé

Velikost: žádoucí hmotnost ve správné kondici: psi 27 – 36 kg, feny 25 – 32 kg. Žádoucí kohoutková výška: psi 58 – 61 cm, feny 56 – 59 cm

Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode