Malé povídání o Flat Coated Retrieverech

 

Začínající chovatel může mít problém s velkým temperamentem tohoto plemene. Důležité pro flata je mít důvěru ke svému pánu. Stinnou stránkou tohoto plemene je pozdější dospívání. Štěně bude potřebovat opatrné vedení, potřebuje mnoho lásky a váš čas. Je příliš pozdě mu věnovat čas a lásku, když je starší. Tento pes je velmi aktivní a potřebuje duševní právě tak jako fyzickou činnost. Nejde s ním běhat jen o víkendu deset kilometrů a pak šest dní nedělat nic. Zatímco fyzické cvičení je nutné hlavně u dospělého psa, duševní aktivitu je potřeba rozvíjet od úplného začátku. Každý musí zvážit, jestli má dostatek času pro tohoto psa. V hodnotách Flat coated retrievera jsou na vysokém postu pamlsky, tento pes je velmi vybíravý. Jsou to malí zloději. Čekají do té doby než vyjdete s hosty ke dveřím, rozloučíte se, a když se vrátíte do pokoje, talíř je bez koláče a pes sebevědomě sedí a dívá se na Vás. Tomuto problému se dá zabránit, když od štěněte bude veden k tomu, že ze stolu si nesmí vzít. Také mají sklon sníst cokoli, co naleznou.  
Určitě je temperament potřebný a měl by ho majitel podporovat, ale pes je tvor, který svoji neohrabanost nebo šaškovství může uplatnit v nevhodný moment.

POPIS

Flat Coated Retriever je honící pes s výraznou vůlí hledat a aportovat. Jeho poněkud překypující temperament spojený s citlivostí  vyžaduje zejména v mládí velkou dávku trpělivosti a vcítění se majitele. Při laskavé a souvislé výchově se stane pozorným průvodcem na honu a následně rodinným psem, který potřebuje soustavný kontakt s člověkem.

VZHLED

Hlava je protáhlá a elegantně formovaná. Lebka plochá ve střední šíři, s nevýrazným stopem ve výši očí. Čenich s dobře otevřenými nosními dirkami, čelist dlouhá a silná. Oči středně velké, tmavohnědé nebo oříškové, s velice jemným výrazem. Silná čelist s úplným nůžkovým skusem.

Kostra musí být pevná, silná a dobře osvalená. Krk musí být dlouhý, přitom symetrický a šikmo nasazený do hrudi, dobře přecházející do zad. Hluboký a široký hrudník. Prut (ocas) je středně dlouhý, rovný a dobře vsazený, nikdy se nenese vysoko nad linií zad.

Osrstění je husté, může být jemné až středně hrubé, přitom přiléhavé, jak je to jen možné. Barva srsti je černá či játrově hnědá.

UŽITÍ A POVAHA

Flat coated retriever je přizpůsobivý a všestranně použitelný aportér s jemnou povahou. Při dostatečné zaměstnanosti je klidným rodinným psem. Je temperamentní, přívětivý, nechá se dobře vlivem své zvědavosti a hravosti dobře vychovat, jeho citlivá povaha však nesnáší "tvrdou ruku". Také při lovu je dobrým průvodcem, bývá využíván při lovu nízké zvěře, především kachen.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode