Povaha

Tito psi jsou aktivní, sebejistí a přátelští. Mezi další povahové rysy patří vytrvalost a inteligence. Flati se projevují živěji a s větší elegancí než ostatní retrievři. Mimořádná přátelskost k lidem i ke zvířatům je součástí vrozených vlastností flat coated retrieverů. Tito psi jsou po větší část dne aktivní. Výcviku se věnují s velkým zaujetím. Velice snadno se učí novým věcem. Jejich přátelskost k lidem se projevuje výraznou touhou spolupracovat se svým pánem.

 

Musím upozornit, že flati jsou psi s vynikající inteligencí a fantazií, kteří rádi tropí žerty, proto byste se měli obrnit trpělivostí a tolerancí. Obecně je v knihách psáno, že retrievři mají rádi lidi a speciálně děti, ale flati je milují vášnivě a trvá hodně dlouho než pochopí, že ne každý člověk si s ním chce hrát. Měli byste počítat s tím, že toto plemeno později dospívá (je to okolo 2,5 let) .

 

 

Vlastnosti

Mezi nejvýraznější klady patří – mimořádná chuť k práci ve vodě, velmi jemný stisk čelistí, vrozená záliba v přinášení, snadná ovladatelnost, výborný čich a vytrvalost.

Dobře vychovaný flat je výborným loveckým nebo společenským psem.

 

K úloze společenského domácího psa ho předurčuje přátelská a mírná povaha, inteligence, trpělivost a přizpůsobivost.

 

Je nejcitlivější ze všech retrieverů, ale také nejživější, proto potřebuje mnoho pohybu a dostatek zaměstnání. Při jejich výchově je nutná trpělivost a důslednost. Tvrdost do výchovy flata nepatří, může jejich psychiku hodně poznamenat. Použití
 

Flat coated retriever se používá jako pes lovecký, společenský, asistenční, slepecký i jako pes hledající drogy. Pro lov a pro ostatní pachové práce má oproti ostatním plemenům retrievrů výhodu vysoce výkonného nosu.

 

 

Péče
 

Srst je třeba alespoň jednou týdně prokartáčovat, jinak nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Srst nemá sklon k plstnatění mimo míst za ušima. Po každém koupání je důležité vyčistit uši. V případě, že nejsou uši vyčištěny, může dojít k zánětu uší, stejně tak jako u všech retrievrů.

 


Zařazení do FCI
 

Flat coated retriever se řadí do VIII. skupiny stejně jako ostatní retrieveři, vodní španělé a slídiči.

 

 

 

 

 

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode